Hizmetlerimiz

İNOVASYON LİDERLERİ BULUŞMALARI

İnovasyon yöneticilerinin bir araya gelerek girişimcilik ve inovasyon konularındaki sektöre yön veren trendler ve mevcut stratejilere yönelik fikir paylaşımının yapıldığı çalışmalardır. Deneyimli ve yeni başlayan kurumlar arası işbirliğinin sağlanmasını hedefleyen bu buluşmalar yılda 2 kez yapılıyor.


GİRİŞİMCİ KURUMLAR YUVARLAK MASASI

Sektörün önde gelen kurumlarının genel müdürlerinin bir araya gelerek kurumların girişimcilik yetkinliklerinin geliştirilmesi için stratejilerin ve vaka analizlerinin tartışılacağı buluşmalar yılda 2 kez yapılıyor.


KURUMİÇİ GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından 7 yıldır sektörlerin liderlerini buluşturan ve geleneksel hale gelen Kurumiçi Girişimcilik Konferansı, bu yıl “Strateji, Dijitalleşme ve Girişimcilik” temasıyla gerçekleşecek. Ekonomiye yön veren isimlerin yön gösterici deneyimleri, yaptıkları yeniliklerle şirketlerine rekabet avantajı sağlayan uygulamaları ve mevcut stratejileri sorgulatacak yeni trendleri katılımcılara aktardıkları konferans platformun partner etkinliği olarak yer alıyor.


GİRİŞİMCİ KURUMLARA DÖNÜŞÜM SEMİNERLERİ

Yılda 3 kez düzenlenecek olan seminerlerde “girişimci kurum” tanımı, girişimci kurum dönüşümün aşamalarının detayları ve atılması gereken adımlar etkileşimli bir seminer şeklinde tartışılıyor.


VAKA ANALİZLERİ

Türkiye’de kurum içinden ve kurum-girişim iş birliğinden doğan ilham veren başarılı girişimlerin analizinin yer aldığı raporlar üyelere özel olarak yayınlanıyor ve GKTR etkinliklerinde açıklanıyor.


İÇERİK PAYLAŞIMI

Girişimcilik ve inovasyon alanındaki önemli içeriklerin Türkçeleştirilmesi ve Türkiye’den de yeni içeriklerin bir araya getirilmesiyle gündemi takip etmenizi sağlayacak blog yayını ve aylık e-posta bülteni.


OLGUNLUK ANALİZİ

Birçok sektörde kurumların sürdürülebilirliğine tehdit olarak görülen, yeni girişimlerin yükselişini destekleyen ve yıkımı (disruption) hızlandıran güncel teknolojik gelişmeler ve trendler kurumsal dünyadaki rekabet ortamının ve iş yapış şeklinin değişimine sebep oluyor.

Günümüz kurumları için çevik iş geliştirme yöntemlerini kullanmak, nakit akışını destekleyen işler için ürün portföyü yönetimi gerçekleştirmek ve yeni alanlarda iş fikirleri keşfetmek takip etmeleri gereken trendler arasında yer alıyor. Bu trendlerin öneminin farkına varan kurumlar girişimcilik kültürünü çalışanlarına benimsetmeye çalışarak girişimcilik yöntemleri ile yeni işler geliştirmeye, stratejik yenilenme planları yapmaya ve proaktif davranışlar sergileyerek sürdürülebilir rekabet avantajı yaratmaya başladılar. Temel felsefesi kısa zamanda, az maliyetle ve insan gücü ile çok iş fikrini denemeye imkan veren bu programlar dünyada General Electric, Lego, Bank of America, AT&T ve Intel gibi sektöründe lider şirketlerde; ülkemizde de Koç Grubu şirketleri (Otokoç, Koç Finans, Aygaz, TAT gibi), FibaBanka, Fiba Emeklilik, Doğuş Holding, Allianz ve Eureko gibi birçok şirket tarafından uygulanmaktadır.

Peki sizin kurumunuz girişimci kurum dönüşümünün neresinde veya bu dönüşüme ne kadar hazır? Bunu test etmek için Girişimcilik Olgunluk Endeksi’ne göz atmaya davet ediyoruz.

Girişimcilik Olgunluk Endeksi* ile şirket üst yönetiminin vizyon ve yetkisi, şirket içindeki girişimcilik kültürü, en kritik oyuncu olan orta kademe yönetimin katkısı, şirket çalışanlarının etkinliği, inovasyonu destekleyen operasyon süreçleri ve şirketin etrafındaki ekosistemin gelişmişliği gibi toplam 6 kritik boyutta mevcut durum analizi yaparak, sunacağımız pratik öneriler ile şirketinizin girişimci kuruma dönüşümü için aksiyon almanız gereken noktaları tanımlıyoruz. Aynı zamanda kendi endüstriniz ve Türkiye geneli ile karşılaştırma yapma şansınız olacak.

Girişimcilik Olgunluk Endeksi Analizi

*Girişimcilik Olgunluk Endeksi girişimcilik alanındaki literatürde kullanılan ölçekler incelenerek (Knight, 1997; Miller ve Friesen, 1983; Covin ve Slevin, 1989; Zahra, 1991; Lumpkin ve Dess, 1991; Zahra, 1993; Zahra, 1996; Zahra vd, 2000; Antoncic, 2000; Antoncic ve Hisrich, 2001; Kuratko vd, 2013) endeksin amacına uygun olarak Core Strateji tarafından geliştirilmiştir.